oddíl házené

Sourozenci: Josef

Děti: Jan, Daniel

Vnoučata: Samuel

Vzdělání: vyučen, poté strojní průmyslovka

Družstva: Spartak Bělá, Dukla Praha, Dukla Cheb, Spartak Gottwaldov, AŠ Mladá Boleslav

Post: pivot, spojka

Zdeněk je jihočeský rodák, do Bělé pod Bezdězem se s rodinou přestěhovali v roce 1953. Od malička ho to táhlo ke sportu, v Bělé začal pravidelně chodit do Sokola. Tam poznal partu, se kterou začal chodit na házenou ( Křížek, Vymazal, Dušek, J.Tošovský, J.Urban ). V žákovských kategoriích vzpomíná na trenéra Josefa Němce a na zápasy převážně s pražskými týmy ( Bohemka, Orbis atd.) . V této soutěži proti nim nastupovali hráči jako Ševčík, Satrapa apod. a Běláci s nimi hráli vyrovnané zápasy.  Premiéru za ligové družstvo bělských mužů měl v 16,5 letech na zájezdu do východoněmeckého Oscherslebenu, to tvořili základ mužů hráči  Kulda, F.Müller, Karel Urban, Malý a další .

V tomto období vzpomíná i na brigádu v partě komíníků pod vedením Jiřího Ceháka. Čtveřice bělských házenkářů Jiří Cehák, Zdeněk Čtvrtník, Šťastný a Ječný čistila fabrické komíny v okolí např. Stavostroj, pivovar Podkováň .

Zdeněk u nás patřil k nejlepším hráčům a podle očekávání narukoval na vojnu do Dukly Praha. Z Dukly Praha byl bohužel vyhozen do druholigové Dukly Cheb, protože jeho otec v roce 1967 emigroval. Po vojně přestoupil do Gottwaldova, kde osm let hrál 1.ligu a během svého působení si tam udělal trenérské béčko. Byl členem juniorské reprezentace, kde má odehráno 13 zápasů, za mužskou reprezentaci 12 zápasů. V dospělé reprezentaci byla na post pivota trojice Jindřich Krepindl, Jiří Kavan a Zdeněk Čtvrtník. Byl v nominaci národního družstva ČSSR na letní olympiádu v roce 1972, ale bohužel nedostal výjezdní doložku, před další olympiádou v roce 1976 si natrhnul achilovku. V roce 1974 na mistrovství světa v NDR získal s národním týmem 6. místo. V roce 1978 přišla od tehdejšího funkcionáře p. Holuba nabídka z Mladé Boleslavi, kam přestoupil jako hrající trenér. Společně s ním přestoupili do Mladé Boleslavi i Láďa Beneš a Ivan Satrapa. Cílem bylo vybojovat národní ligu a vytvořit v Mladé Boleslavi silný ligový tým mužů, což se nepodařilo. Později v Mladé Boleslavi trénoval i žáky, kariéru zakončil v roce 1991.

V roce 1992 vrátili v restituci rodině továrnu a s bratrem Josefem začali podnikat. V současnosti je Zdeněk aktivní důchodce, žije v Písku a je pravidelným účastníkem oslav výročí bělské házené.

Fotky doplníme později……….

Výběr okresu Ml. Boleslav 1985, Zdeněk v dolní řadě 1. zleva